Rzeżączka
mogą występować u noworodków matek chorych na rzeżączkę. Już w okresie noworodkowym może rozwinąć się zakaźne zapalenie wątroby. W stosunku do niektórych chorób zakaźnych (np. odry) noworodek ma jednak odporność nabytą biernie dzięki przeciwciałom zawartym we krwi matki, przechodzącym przez łożysko do krążenia płodu. Przechodzenie przez barierę łożyskową przeciwciał nie zawsze jest zjawiskiem korzystnym. Niezgodność czynnika Rh lub niezgodność grup głównych krwi między matką a dzieckiem staje się przyczyną konfliktu serologicznego z ciężką żółtaczką i niedokrwistością noworodka.
Wystąpieniu żółtaczek w okresie noworodkowym sprzyja też niedojrzałość wątroby i niedobór enzymów biorących udział w wiązaniu bilirubiny. Wczesny rozwój żółtaczki może być spowodowany wrodzoną niedrożnością dróg żółciowych.
Niezakończony jeszcze rozwój płuc jest często przyczyną zespołu zaburzeń oddychania u wcześniaków, w którym błony szkliste wyściełające pęcherzyki płucne lub wylewy krwawe do płuc wywołują rozległą bezpowietrzność miąższu płucnego. Zespół zaburzeń oddychania stanowi duże zagrożenie dla życia dziecka.