Ropne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

0
15
Rate this post

Ropne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

i sinicą. Ropne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych przebiega u noworodków bardziej podstępnie niż u niemowląt i starszych dzieci. Trudniej tu ocenić obecność objawów oponowych. Najbardziej charakterystyczne jest uwypuklenie i tętnienie ciemiączka. Często obserwuje się wymioty, niechęć do ssania, drgawki.

W każdym z narządowych zakażeń należy podejrzewać u noworodka posocznicę. Noworodek z posocznicą może mieć prawidłową lub obniżoną temperaturę ciała. Poza objawami charakterystycznymi dla poszczególnych narządowych stanów zapalnych częstym zjawiskiem w posocznicy noworodkowej jest skaza krwotoczna z uogólnionymi wybroczynami lub podbiegnięciami krwawymi na skórze i błonach śluzowych.

Zanieczyszczenie kikuta pępowiny może wywołać tężec u noworodka, z pojawieniem się kurczów mięśniowych i zaburzeń oddechowych jeszcze w pierwszym tygodniu życia. Ponowny wzrost zachorowalności na choroby weneryczne w Polsce i na całym świe- cie stwarza niebezpieczeństwo występowania rzeżączkowego zapalenia oka i kiły wrodzonej u noworodka.