Wdech krótki

0
14
Rate this post

Wdech krótki

niemiarowy, wdech krótki, wydech wydłużony. Częstość oddechu wynosi w spokoju około 40/min. W okresie noworodkowym występuje duża zmienność częstości akcji serca i znaczne przyspieszenie tętna podczas krzyku.

U noworodka donoszonego odruch ssania jest dobrze rozwinięty. Pierwszy stolec noworodka zawiera gęstą, ciemnooliwkową, bez- wonną masę zwaną smółką. Po 24-48 godzinach stolec noworodka staje się rzadszy, zawiera niewielką ilość śluzu. Mocz noworodka jest początkowo jasny i bezbarwny, po kilku dniach ulega zmętnieniu i przybiera bardziej wysycone zabarwienie. Zewnętrzne narządy płciowe są dobrze wykształcone. U chłopców jądra znajdują się w mosznie, u dziewcząt wargi sromowe większe pokrywają wargi mniejsze.

Rozwój kory mózgowej i dróg nerwowych jest niepełny, co po^ woduje brak koordynacji ruchów i reagowanie odruchami na bodźce zewnętrzne. Smak noworodka jest wykształcony dobrze, węch słabo. Czucie dotyku, ciepła i bólu jest dobrze rozwinięte. Noworodek reaguje na dźwięk i światło. W pierwszych dniach życia występuje u noworodka fizjologiczny spadek masy (od 6 do 10%), a w 2-3 dniu życia pojawia się u większości noworodków żółtaczka fizjologiczna, która ustępuje z początkiem drugiego tygodnia życia. Po kilku dniach odpada wyschnięty i zmumifikowany kikut pępowiny.