Zwichnięcie stawu biodrowego

0
53
Rate this post

Zwichnięcie stawu biodrowego

Częstą wadą układu kostno-stawowego jest wrodzone zwichnięcie stawu biodrowego, w którym nieprawidłowe ustawienie kości udowej w stawie biodrowym staje się przyczyną ograniczenia zakresu ruchów w tym stawie. Przy braku wczesnego leczenia utrudnia to w znacznym stopniu chodzenie. Zwichnięciu bioder przy niewykształceniu panewek stawów biodrowych zapobiega unikanie prostowania nóżek noworodka, zakładanie w krocze między udami podwójnie złożonej pieluszki lub noszenie odpowiednich aparatów ortopedycznych.

Wrodzona stopa końsko-szpotawa (zgięcie podeszwo- we w stawie skokowym, przywiedzenie przodostopia) wymaga wczesnego wykonywania ćwiczeń usprawniających, ustalenia stopy w prawidłowej pozycji, a następnie – już po okresie niemowlęcym – leczenia operacyjnego.

Wrodzony rozszczep wargi lub podniebienia może już od okresu noworodkowego nastręczać kłopoty z karmieniem dziecka. Dzieci z wrodzonym rozszczepem wargi i podniebienia wymagają ostrożnego, cierpliwego karmienia. Zasadniczy korektywny zabieg operacyjny wykonuje się po okresie niemowlęcym. Odpowiednia technika karmienia od pierwszego miesiąca życia, zwalczanie zwyczaju podawania dziecku smoczka w celu uspokojenia go.