Złamania kości śródręcza
Złamanie podstawy I kości śródręcza (fractura bcisis ossis metacarpi 1) jest skutkiem urazu bezpośredniego lub typu „bokserskiego”, zwykle jest połączone z prze-mieszczeniem kątowym (w kierunku zgięcia) i wymaga nastawienia oraz unieru-chomienia na około 6 tygodni złamanie przezstawowe połączone bywa ze zwich-nięciem kciuka (złamanie Benetta lub złamanie bokserskie).
Nastawienie przemieszczenia osiąga się jednoczasowym wyciągiem z jednoczesnym wyprostem i odwiedzeniem I kości śródręcza. Opatrunek gipsowy -w odwiedzeniu kciuka. Brak nastawienia zmusza do leczenia operacyjnego.
Złamanie trzonów kości śródręcza (fractura ossium metacarpi). Złamanie trzonów kości śródręcza powoduje uraz bezpośredni. Odłamy przemieszczają się kątowo w kierunku dłoniowym. Przemieszczenia te, szczególnie II i V kości, wymagają nastawienia. Nie nastawione duże przemieszczenie trzeba nieraz później nastawić i ustalać operacyjnie.
Złamania podgłowowe kości śródręcza powstają najczęściej przy uderzeniu pięścią. Odłamana głowa przemieszcza się dłoniowo. Przemieszczenie nastawia się przy zgiętym stawie śródręczno-paliczkowym (zmniejszone napięcie więzadeł) i unieruchamia w tym ustawieniu. Brak nastawienia jest wskazaniem do zabiegu operacyjnego.
Zwichnięcie i skręcenie stawów śródręczno-paliczkowych i międzypaliczkowych, zdarzające się przy nadmiernym przeprostowaniu lub bocznym wygięciu palców, łączą się zwykle z rozległymi uszkodzeniami torebek stawowych i więzadeł. Zwichnięcia, podobnie jak uszkodzenia więzadeł, trzeba nastawić w znieczuleniu miejscowym i unieruchomić w pozycji czynnościowej na 3 tygodnie.
Skręcenia połączone z uszkodzeniem torebki i więzadeł unieruchamia się w opa-trunku gipsowym na 1-3 tygodnie. Po tym okresie mogą utrzymywać się bóle, obrzęki stawów i palców i z tego względu potrzebne jest długotrwale usprawnianie, fizykoterapia i masaż.