Układ oddechowy, a zwłaszcza górne drogi oddechowe są:

0
10
Rate this post

Układ oddechowy, a zwłaszcza górne drogi oddechowe są:

wrotami zakażenia dla chorób szerzących się przez zakażenie kropelkowe lub powietrzne. W czasie wdechu wraz z powietrzem wciągane są do dróg oddechowych zakażone kropelki śliny oraz cząsteczki pyłu. Osadzają się one na błonie śluzowej. Drobnoustroje wnikają do organizmu i wywołują zakażenie. Drogi oddechowe są wrotami zakażenia dla odry, ospy wietrznej, różyczki, błonicy, krztuśca, płonicy, świnki, nagminnego zapalenia opon mózgowo- -rdzeniowych i grypy.

Układ pokarmowy stanowi wrota zakażenia dla drobnoustrojów, wywołujących choroby szerzące się przez zakażenie pokarmowe. Wraz z pokarmem drobnoustroje, jeżeli uda im się przedostać przez barierę kwasu solnego w żołądku, przechodzą do jelita cienkiego i tam wnikają przez błonę śluzową do tkanek krwi, wywołując w następstwie chorobę. Przewód pokarmowy stanowi wrota zakażenia dla takich chorób, jak dur brzuszny, czerwonka, wirusowe zapalenie wątroby (typ A).

Skóra i błony śluzowe są miejscem wnikania dla mniejszej grupy drobnoustrojów. Przez skórę w chwili przerwania jej ciągłości przenikają drobnoustroje takich chorób, jak tężec, róża, dur osutkowy, przez błony śluzowe zaś takich, jak kiła, jaglica, rzeżączka itp.