Wakcynacjia

0
12
Rate this post

Wakcynacjia

Po upływie 5-7 dni sprawdzamy wynik wakcynacji. Wynik ten uważamy za dodatni, gdy w miejscu szczepienia wytworzy się na-brzmiały guzek lub pęcherzyk. W niektórych przypadkach odczyn poszczepienny może być wzmożony, a w niewielkim odsetku mogą wystąpić powikłania.

Do najczęstszych powikłań należą wtórne zakażenia bakteryjne. Mogą jednak wystąpić powikłania bardziej poważne. Najgroźniejszym powikłaniem jest poszczepienne zapalenie mózgu. Powikłanie to występuje częściej w przypadkach pierwszego szczepienia ospy w wieku późniejszym niż dwa lata.

Drugim poważnym powikłaniem jest vaccinia generalisata wywołana przez rozsianie się wirusa krowianki i pojawienie się na skórze całego ciała wykwitów ospowych. Na ten rodzaj powikłania ma mieć wpływ odczynowość organizmu.

Do innych powikłań, występujących znacznie częściej niż te dwa wyżej opisane, należą: wzmożony odczyn miejscowy (duży pęcherz, obrzęk ramienia, odczyn ze strony okolicznych węzłów chłonnych, podwyższona temperatura ciała) oraz przeniesienie krowianki z miejsca szczepienia na błony śluzowe czy skórę w innej okolicy. Najgroźniejsze jest przeniesienie krowianki na oko.