Wysypka

0
118
Rate this post

Wysypka

W ślad za tymi objawami pojawia się bardzo często na skórze twarzy, klatki piersiowej, podbrzusza i wewnętrznej strony ud wy-sypka, przypominająca wysypkę płonicy. Nie jest to jednak właściwa wysypka ospowa – ta pojawia się najczęściej w 4 dniu choroby, w okresie gdy objawy zwiastunowe ustępują. Wysypka przypomina wysypkę ospy wietrznej, wykwity są jednak tu znacznie gęściej usiane. Wysypka ospowa pojawia się najpierw na skórze twarzy, skąd szybko rozprzestrzenia się na pozostałe części ciała.

Wykwity przechodzą różne stadia rozwojowe: od plamki poprzez guzki, pęcherzyki do krost i strupków. Najgroźniejszym okresem choroby jest ropienie pęcherzyków. Nasilają się wówczas bardzo objawy ogólne, m.in. temperatura wzrasta do 40°C. W tym okresie dochodzi czasem do zgonu (śmiertelność od 10 do 30%). W miejscu krost tworzą się blizenki, nadające skórze charakterystyczny wygląd, widoczny najczęściej na twarzy – dziobowata twarz.

Z uwagi na duże niebezpieczeństwo, jakie wiąże się z zachorowa-niem na ospę prawdziwą, zwłaszcza jej najcięższe postacie – tzw. ospę czarną albo ospę zlewającą się – główną rolę odgrywa za-pobieganie. Najważniejsze znaczenie mają tu szczepienia.