Typy zapalenia kości

0
13
Rate this post

Typy zapalenia kości

Typy zapalenia kości. Przebieg i rozmiary procesu zapalnego zależą również od wieku chorego i od związanego z tym sposobu ukrwienia kości. Odróżnia się typ: 1) niemowlęcy, 2) dziecięcy, 3) dorosłych.

Typ niemowlęcy (do 2 roku życia) cechuje przechodzenie zakażenia z przyna- sady na nasadę, trzon i staw. Ułatwiają to połączenia naczyniowe między krążeniem stawowym a nasadowym, przynasadowym i trzonowym. Cechą charakterystyczną jest uszkodzenie jąder kostnienia nasad, najczęściej kości udowej. Uszkodzenie górnej nasady kości udowej prowadzi do zwichnięcia patologicznego, zaburzenia wzrostu głowy i szyjki kości udowej. Uszkodzenie dolnej nasady powoduje oprócz zniekształcenia kolana dużego stopnia skrócenie uda (35% wzrostu kończyny).

Typ II, najczęstszy, występuje w okresie od około 2 roku życia do okresu po- kwitania. Drobnoustroje usadawiają się w przynasadach, rzadziej w trzonach, i za-każenie rozprzestrzenia się w kierunku trzonu. Chrząstka wzrostowa w tym wieku jest barierą nie przepuszczającą infekcji w kierunku nasady i stawu. Jeśli nie usunie się w porę ropnia wewnątrzkostnego, może dojść do martwicy dużej części, a nawet całego trzonu kości.

Typ III, dorosłych, jest rzadszy. Zapalenie może przechodzić z przynasady na trzon, nasadę i na staw, gdyż krążenie trzonowe ma połączenie ze stawowym. U dorosłych spotyka się najczęściej zaostrzenie przewlekłego zapalenia kości, mającego swój początek w dzieciństwie.