Choroba zakaźna ciężarnej

0
165
Rate this post

Choroba zakaźna ciężarnej

Żadna choroba zakaźna ciężarnej nie jest bez wpływu na stan zdrowia płodu i jego prawidłowy rozwój. W pierwszych miesiącach ciąży szczególnie niebezpieczne są zakażenia wiruso- w e, które mogą spowodować poronienie lub nieprawidłowości w rozwoju płodu. Znaną przyczyną wad wrodzonych jest różyczka przebyta przez ciężarną w pierwszym trymestrze ciąży. W czasie epidemii grypy narasta znacznie liczba poronień samoistnych. Ciężkie płodowe zapalenie mózgu może wywoływać wirus cytomegalii (choroba wtrętowa). W dalszym okresie ciąży istotne znaczenie cho-robotwórcze mają zakażenia bakteryjne (gruźlica, kiła, listerioza) i pasożytnicze (toksoplazmoza). Zatrucia ciążowe, krwawienia z dróg rodnych, choroby narządu rodnego, cukrzyca, przewlekłe zapalenie nerek, wady serca ciężarnej mogą zakłócać prawidłowy przebieg ciąży i doprowadzić’do urodzenia dziecka chorego lub zagrożonego zaburzeniami metabolicznymi.

Dużą rolę odgrywa prawidłowe żywienie ciężarnej. Niedobory w odżywianiu ciężarnej (niedostateczna podaż białka zwierzęcego, witamin, żelaza, wapnia, fosforu) mogą spowodować zaburzenia w odżywianiu płodu lub stać się przyczyną wczesnego rozwoju hi- powitaminozy lub niedokrwistości w okresie niemowlęcym. Niewłaściwe odżywianie ciężarnej, niehigieniczny tryb życia w czasie ciąży, przeciążenie pracą fizyczną lub pracą w szkodliwych warunkach dla zdrowia ciężarnej są często uwarunkowane niedostatecznym stanem oświaty zdrowotnej.

Zatrucia wewnątrzpochodne, nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu, zażywanie narkotyków w czasie ciąży to następna grupa czynników oddziałujących szkodliwie na płód. Stwierdzono, że dzieci matek palących systematycznie papierosy w czasie ciąży rodzą się często z małą masą ciała i z objawami dystrofii wewnątrzmaci- cznej. Dobrze znany jest szkodliwy wpływ leków zażywanych przez ciężarną. Niektóre z nich wykazują działanie teratogenne (powodują rozwój wad), inne mogą wywołać u dziecka po urodzeniu żółtaczkę, niedokrwistość lub zaburzenia oddechowe.