Spadek masy ciała

0
12
Rate this post

Spadek masy ciała

-1) spadek masy ciała, widoczny u. noworodków i dzieci w pierwszych trzech miesiącach życia, 2) zapadnięcie ciemiączka -• o ile nie jest ono już zarośnięte,

-3) zapadnięcie gałek ocznych i zmniejszone ich napięcie, 4) suchość błony śluzowej jamy ustnej (z wyjątkiem postaci hi- potonicznej), 5) znaczne zmniejszenie napięcia i sprężystości skóry (objaw fałdu).

Ten ostatni objaw związany jest przede wszystkim ze zmniejszeniem się zawartości wody w tkance podskórnej. Przekonać się o tym można ujmując skórę niemowlęcia na przedniej stronie uda lub na brzuchu w fałd. Przy prawidłowym napięciu skóry, świadczącym o dobrym nawodnieniu organizmu, fałd momentalnie się wygładza, w obniżonym napięciu – wygładzanie fałdu postępuje bardzo powoli. Należy pamiętać, że pragnienie nie jest stałym objawem odwodnienia. Nie występuje ono wówczas, gdy większa jest utrata elektrolitów niż wody.

Ścisła wzajemna zależność gospodarki wodnej i mineralnej w organizmie powoduje, że stany odwodnienia są leczone podawaniem nie wody, lecz płynów zawierających elektrolity i proste składniki odżywcze (glukoza). Płyny te podaje się pozajelitowo we wlewie kroplowym dożylnym lub podskórnym.