Rany opracowano chirurgicznie
Chłopiec P. L., lat 9 (hist. chor. 1483/82) uległ w kwietniu 1982 roku wypadkowi samochodowemu. Przy przyjęciu do szpitala znajdował się w stanie ciężkiego wstrząsu pourazowego. Stwierdzono rozległe miażdżone i szarpane rany krocza, okolic pachwinowych z uszkodzeniem prawej tętnicy i żyły udowej, złamanie kości łonowej i kulszowej prawej, a także krwiak pozaotrzewnowy miednicy małej.
Rany opracowano chirurgicznie. Zaopatrzono także uszkodzoną żyłę i tętnicę udową prawą uzyskując prawidłowe tętnienie i dobre ukrwienie kończyny. W ciągu kolejnych dni po zabiegu, stan ogólny dziecka ulegał systematycznej poprawie. Miejscowo – kończyna dolna prawa była prawidłowo ukrwiona i ucieplona, gra naczyniowa obecna. Stosowano dożylne wlewy kroplowe roztworów koloidowych i elektrolitowych, dożylnie antybiotyki (Ampicylina, Sefril), Hydrocortison oraz terapię przeciwzakrzepo- wą (Heparynę 60 mg/dobę przez 5 dni. Syrikumar V2 tabl./dobę przez
– 4 dni). Kontrolowany w czasie leczenia przeciwzakrzepowego czas krzepnięcia, wahał się w granicach od 4 do 10 minut, a czas protrombi- nowy od 60 do 90 proc. normy. Nie obserwowano krwawienia z ran pooperacyjnych ani objawów skazy krwotocznej.